Oficjalny portal Powiatu Nakielskiego

Prolog Fonomo

Prolog_Fonomo Music & Film Festival, Pomorze i Kujawy

29.09. – 01.10.2023, Szubin


Miejsce: 

Szubiński Dom Kultury, ul. Kcyńska 13. 


Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. 


- - - -


Fonomo Music & Film Festival , Pomorze i Kujawy to wydarzenie, na którym od ponad 11 lat poszukujemy związków pomiędzy filmem i muzyką, obrazem i dźwiękiem. Im bardziej te połączenia pomiędzy nimi są nieoczywiste, tym lepiej i ciekawiej. Fascynuje nas różnorodność, eklektyczność i zjawiska interdyscyplinarne. 

Co roku organizujemy też Prolog do Festiwalu, który w tym roku odbędzie się w gościnnych progach Szubińskiego Domu Kultury. 

Zapraszamy na koncerty, filmy, wystawę, debatę, warsztaty. 


Zobacz muzykę, posłuchaj filmu.

- - - -


PROGRAM: 


29.09.2023 piątek

Grzegorz Pleszyński “Antydepresyjne Miasto - oda do radości” - wystawa

godz. 18.00


Jak mówi artysta: “Dla mnie najważniejsze jest dotarcie do źródeł poznania - poprzez sztukę. Interesuje mnie, w jaki sposób kultura, w której żyjemy jest opresyjna wobec mnie i innych ludzi. Kiedyś kultury były bardziej opresyjne wobec jednostek, dziś, wydawałoby się, są trochę mniej. A może to tylko pozory? Poszukuję tych „skorup” narzuconych przez kulturę albo tego delikatnego „pudru”, jaki jest nakładany na naszą naturę. Próbuję odkryć mechanizm, który tym rządzi. Trzeba wypośrodkować, co z tej opresji kultury jest konieczne, a czego możemy się pozbyć jako zbytecznego balastu, związanego np. z tradycją, a czasami, ze zbyt gwałtownym postępem.”


punkty ... znaki ... obrazy ... ta wystawa to proces ... z połączenia znaków powstają obrazy ... proces powstawania obrazu w naszych umysłach jest zależny od kultury do której przynależymy ... obraz jest opresyjny ... narzuca i wymusza widzenie …


Grzegorz "Pleha" Pleszyński (ur. 7 kwietnia 1955 w Olsztynie) – polski artysta zajmujący się: malarstwem, rysunkiem, muzyką, performancem, video-artem, teatrem. Uczestnik wielu wystaw artystycznych indywidualnych oraz grupowych. Przez lata związany z Szubinem i jego środowiskiem artystycznym. 


BBB Johannes Deimling - performance

godz. 18.30 


Artysta wizualny, zajmuje się sztuką performance, sztuką wideo, rysunkiem i filmem artystycznym. 

Centralnym punktem prac Deimlinga jest tworzenie wizualnych, poetyckich obrazów, które celowo wymykają się bezpośredniej logice, oferując jednocześnie metaforyczną percepcję. Obrazy w formie performansów, rysunków, prac wideo i filmowych mają za zadanie wywołać u widza nowe obrazy. Deimlinga nie interesuje to co się widzi, ale raczej to, czego się nie widzi: obrazy w umysłach widzów.


Szubiński sektor kultury: oazy i pustynie - otwarta debata

godz. 19.00


Zgodnie z Narodową Strategią Rozwoju Kultury z 2004 roku sektor kultury „warunkuje rozwój społeczny i gospodarczy, kształtuje postawy obywateli i formy instytucjonalne państw. Nie jest więc tylko elementem systemu, ale podstawą do wszelkich zmian instytucjonalno-ekonomicznych społeczeństw”. Z powyższego zapisu jasno wynika, że kultura jest czymś o wiele większym niż tylko polem rozrywki. Od stanu tego sektora zależy to, co ma kluczowe znaczenie dla trwania społeczeństwa: tworzenie miejsc i sytuacji, w których obywatele mogą podejmować refleksję nad sobą, wspólnie przeżywać emocje, historie oraz mity, doświadczać wartości, wyrażać opinie, eksponować tożsamości i budować wspólnoty.  

Jaki jest stan sektora kultury w Szubinie? Co on tworzy? Dla kogo? Z jakiej perspektywy: księgowego, menadżera, marketingowca, działacza społecznego, animatora czy mieszkańca? Czy można sobie wyobrazić Szubin bez sektora kultury? 

Do otwartej debaty zapraszamy zarówno osoby reprezentujące lokalny sektor kultury oraz władze samorządowe, jak i wszystkich zaangażowanych w życie kulturalne szubińskiej społeczności.

Osoby, które przyjęły zaproszenie do współtworzenia tego spotkania to: Dyrektorka Szubińskiego Domu Kultury Pani Alina Gordon, Kierownik Zakładu Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu prof. dr hab. Waldemar Kuligowski, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Zbigniew Ostrowski, Dziennikarka Polskiego Radia PiK, wykładowczyni Instytutu Komunikacji Społecznej i Mediów UKW w Bydgoszczy dr Monika Siwak.“Chleb i sól” reż. Damian Kocur, Polska 2022, 

godz. 20.30


Ostatnie lato młodości, wolności i beztroski w rytmie hip-hopu i w cieniu zbliżającej się dorosłości. Uhonorowany na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji Nagrodą Specjalną Jury Orizzonti, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami pełnometrażowy debiut Damiana Kocura – laureata ponad stu wyróżnień za swoje wcześniejsze filmy krótkometrażowe.


Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.


Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=wjK9wQKoqhk


30.09.2023 sobota

Albertina Viegas, Daria Muss - warsztaty audiowizualne dla młodzieży

godz. 12.00 - 14.30


Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję stworzyć filmową etiudę, którą wyświetlimy w sali widowiskowej szubińskiego domu kultury. 

Kuratorki warsztatów, australijska artystka-edukatorka Alberina Viegas i artystka multimedialna Daria Muss zwrócą się do warsztatowiczów z prośbą o nagranie ulubionych, ciekawych i inspirujących dla młodych ludzi przestrzeni miejskich. Zebrane obrazy, ale i dźwięki czy materiały z mediów społecznościowych posłużą jako wyjściowa forma do pracy nad wspólnym filmem.


Viegas i Muss to duet działający w Bydgoszczy. Ich działalność artystyczna opiera się na konwersacjach i badaniu tematu liminalności poprzez różne geografie, historie, języki i ustawienia społeczne; poprzez generacje, nauczania i zainteresowania artystyczne.


Zajęcia są skierowane do młodzieży w wieku 12-18 lat.

Liczba miejsc ograniczona.

Obowiązują zapisy.  Zgłoszenia chęci udziału prosimy przesyłać na adres: info@wetmusic.plRecital Miłosza Pękali (PL)

godz. 19.00


Recital Miłosza Pękali “8 Utworów w Różnych Tempach” repertuarowo oscyluje wokół solowej płyty artysty na instrumenty perkusyjne i  elektroniczne (m.in. gameboye) pod tym samym tytułem. Album pokazuje inną muzyczną twarz Pękali - bliższą muzyce popularnej, ale widzianej jego oczami. Kompozycje wykonywane przez niego stylistycznie są trudne do zaszufladkowania, ale energia w nich zawarta i ich brzmieniowa i wykonawcza jakość stanowią wartość samą w sobie. Idiom gier komputerowych (estetyka - 8-bit, syntezatory) i wibrafon (jego główny instrument) są elementami konstytuującymi Miłosza Pękalę jako muzyka.


Miłosz Pękala jest absolwentem klasy perkusji Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Studiował także w The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze. 

W swoim dorobku ma trzy albumy solowe. Obecnie, Miłosz Pękala pracuje na stanowisku profesora w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, sprawuje kierownictwo artystyczne nad projektem Hob-beats Percussion Group, współtworzy grupy Mitch&Mitch, Pękala Kordylasińska Pękala, MIR, Chain Ensemble, a także bierze udział w wielu krajowych i międzynarodowych wydarzeniach artystycznych.


Klawo (PL)

godz. 20.30 


Początki Klawo sięgają drugiej połowy roku 2019, kiedy to Konstanty Kostka został zaproszony do zaaranżowania swojej producenckiej EP Flądra na potrzeby koncertu organizowanego przez label Coastline Northern Cuts - bez użycia samplera, ale za to z całym zespołem. Po czterech miesiącach poszukiwań i pierwszych wspólnych próbach okazało się, że nowe aranżacje i energia każdego z członków nadała utworom zupełnie nowego groove'u, a oparta na jazzowej improwizacji spontaniczność sprawiła, że zaczęli grać coraz więcej i wspólnie komponować autorski materiał.

W lipcu 2022, nakładem Coastline Northern Cuts, ukazał się debiutancki album zespołu, zatytułowany po prostu Klawo. W dużej mierze instrumentalne kompozycje Klawo czerpią inspirację z różnych stylów muzycznych, w tym funku, psychodelii, hip hopu, jazzu i afrobeatu, ze sporą dozą miejsca na improwizację.


Zespół tworzą:

Konstanty Kostka - klawisze, perkusjonalia, wokal

Jakub Krzanowski - perkusja

Malina Midera - klawisze, perkusjonalia, wokal

Tomasz Rafalski - klawisze, perkusjonalia

Alicja Sobstyl - flet, wokal

Artur Szalsza - bas, gitara

Karol Tchórz - trąbka


01.10.2023 niedziela


Film - efekt warsztatów z młodzieżą

godz. 16.00


„Chór ciepłowników” reż. Nadia Parfan, Ukraina, 2019

godz. 18.00


Miejski system centralnego ogrzewania w Iwano-Frankiwsku rozpada się, więc monterzy mają pełne ręce roboty. Biegają od domu do domu, próbując zatamować gorące gejzery, a swoją pracę wykonują śpiewająco!


Dziełem życia i największą dumą Iwana Wasiliowicza, przewodniczącego związku w IwanoFrankiwskTeploKomunEnergo, miejskiej spółce ciepłowniczej, jest zakładowy chór. Tworzący go inżynierowie, monterzy, dyspozytorzy i inni pracownicy przedsiębiorstwa mogą dzięki swojej pasji oderwać się raz w tygodniu od codziennych problemów – zdezelowanej infrastruktury, bombardujących gorąca linię klientów, pękających rur. Motto Iwana Wasiliowycza brzmi jednak: „Najpierw ciepło, potem śpiew”, więc sezon grzewczy ma pierwszeństwo przed próbami. Czy moc ukraińskiej pieśni ludowej wystarczy do rozgrzania zimnych kaloryferów?


Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=G0ouVb1xZqg


- - - - 


Wydarzenie jest częścią Fonomo Music & Film Festival, Pomorze i Kujawy. 

Pełen program festiwalu: www.fomnomo.pl


Organizator: 

Fundacja Nowa Sztuka Wet MusicWspółorganizator: 

Szubiński Dom Kultury


Partnerem głównym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


„Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020” 


Partnerzy: 

Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Szubin
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.