Nagrody Marszałka trafiły do mieszkańców naszego powiatu!
Wczoraj, 30 września 2025 r. w toruńskim Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbyła się wyjątkowa, jubileuszowa, 25. edycja gali Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. To jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie, podczas którego uhonorowano osoby, instytucje i firmy wyróżniające się w trzynastu dziedzinach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Przyznano również nagrody za całokształt osiągnięć oraz specjalne wyróżnienie. Wśród wyróżnionych są również mieszkańcy powiatu nakielskiego!
Marszałek Piotr Całbecki podkreślił w swoim przemówieniu, że choć świat przez ostatnie ćwierć wieku uległ ogromnym przemianom, to mieszkańcy województwa niezmiennie pokazują ambicję i odwagę w realizacji celów. – Dzięki takim ludziom i inicjatywom nasz region rozwija się i zyskuje coraz większe znaczenie – mówił.
Z kolei przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska zwróciła uwagę, że kluczową wartością całego przedsięwzięcia jest wdzięczność – zarówno wobec nagrodzonych, jak i wobec tych, którzy tę wdzięczność potrafią okazywać. Podkreśliła, że laureaci są jak światło wskazujące innym drogę, a ich działalność buduje wspólnotę i inspiruje do działania.
Artystyczny akcent zapewnił Dziecięcy Chór Filharmonii Pomorskiej, który wystąpił w związku z obchodzonym Rokiem Dzieci i Młodzieży województwa kujawsko – pomorskiego.
Nagrody przyznano w następujących kategoriach:
- Gospodarka: Mentor SA z Torunia, PESA Bydgoszcz SA
- Innowacyjne metody w rozwoju i promocji miast i wsi: Spółka Agro-Sieć z Chełmna
- Fundusze unijne: Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy
- Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich: Kazimierz Kurzyński z Gołębiewa (gmina Radzyń Chełmiński)
- Ochrona środowiska: dr hab. Andrzej Przystalski, prof. UMK
- Działalność społeczna: Cecylia Kamecka-Antczak i Łukasz Antczak (Rodzinny Dom Dziecka w Bydgoszczy), Stowarzyszenie Oratorium bł. ks. Bronisława Markiewicza z Torunia
- Ochrona zdrowia: dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska (Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy)
- Społeczeństwo obywatelskie: dr Maciej Jabłoński (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
- Kultura: Akademia Muzyczna w Bydgoszczy, dr Andrzej Lewandowski, Zbigniew Mikielewicz
- Promocja regionu: prof. Wiesław Smużny, Gmina Miasta Grudziądz
- Sport: Krzysztof Wolsztyński, Uczniowski Klub Sportowy Bałagany w Łubiance
- Nauka i postęp techniczny: zespół Zakładu Medycyny Regeneracyjnej Szpitala Jurasza w Bydgoszczy, prof. Jan Styczyński
- Edukacja: I Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, Bogusław Ziółkowski (Muzeum Organisty w Bierzgłowie)
- Całokształt działalności: Eugeniusz Gołembiewski (burmistrz Kowala) oraz Stacja Polarna UMK na Spitsbergenie. Natomiast wyróżnienie specjalne trafiło do Fundacji Tumult, która od lat organizuje prestiżowe wystawy sztuki współczesnej.
Wśród wyróżnionych znalazły się dwa podmioty z terenu powiatu nakielskiego:
- W kategorii promocja województwa - Zespół Regionalny Pałuki z Kcyni - za aktywną promocję regionu podczas 47. Międzynarodowego Jarmarku Folkloru w Węgorzewie oraz za osiągnięcia artystyczne
- W kategorii innowacyjne metody stosowane w zakresie rozwoju i promocji miast i obszarów wiejskich - Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Brzózki „Twórcze Brzózki” – za popularyzację sztuki realizowaną poprzez zdobienie elewacji budynków muralami inspirowanymi twórczością Vincenta van Gogha, organizację plenerów artystycznych i wydarzenia Van Gogh Festival, które promują Kujawsko-Pomorskie.
Ogromnie cieszymy się z sukcesu naszych mieszkańców na arenie wojewódzkiej i gratulujemy!
Tekst: Emilia Miniszewska, Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią
Zdjęcia: Województwo Kujawsko Pomorskie / Szymon Zdziebło Tarantoga.pl - Pracownia Fotograficzna