Podpisano umowę z wykonawcą na budowę CAiAS w Paterku

We wtorek, 23 stycznia, w Starostwie Powiatowym w Nakle nad Notecią miało miejsce podpisanie umowy z wykonawcą budowy Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku wyłonionym w IV postępowaniu przetargowym. Najniższą ofertę przedstawiła firma REVBUD Sp. j. z Torunia. Roboty budowlane obejmują gruntowną przebudowę istniejącego budynku, rozbudowę o dodatkowe skrzydło, zagospodarowanie terenu wraz z infrastrukturą techniczną oraz budowę altany rekreacyjnej.

Firma REVBUD ma na swoim koncie wiele ciekawych realizacji, głównie lokali handlowo-usługowych. Aktualnie modernizuje halę sportową przy Miejskim Zespole Szkół w Skępem. Zajmuje się m.in. budową dróg i autostrad oraz wykonywaniem projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków. Prace prowadzi na terenie całej Polski.

Budowa Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej przy ul. Wyzwolenia 13 w Paterku (budynek „białej szkoły”)  jest istotna ze względu na grupę, do której jest kierowana – do osób wykluczonych społecznie poprzez chorobę czy niepełnosprawność. Przeniesienie w to miejsce Środowiskowego Domu Samopomocy z budynku Domu Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią rozwiąże problem z brakiem potrzebnego miejsca w pomieszczeniach aktualnie zajmowanych. Obecnie nakielski Środowiskowy Dom Samopomocy ma niewystarczającą liczbę miejsc dla uczestników potrzebujących wsparcia. Placówka ta stawia sobie za zadanie rehabilitację, wsparcie i poprawę funkcjonowania w środowisku osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi i przewlekle chorych psychicznie, dlatego tak ważne jest, aby wsparcie otrzymała jak największa grupa potrzebujących.

Szereg działań koniecznych do niesienia pomocy tej grupie wymaga przestrzeni. Uczestnicy uczą się samodzielności w życiu codziennym. W przystosowanych pracowniach rozwijają swoją zaradność życiową, zyskują umiejętności związane z prowadzeniem domu, z utrzymaniem czystości, posługiwaniem się prostymi narzędziami, obsługą urządzeń biurowych. Spędzają też czas na tworzeniu: na malarstwie, rzeźbiarstwie, wykonywaniu gipsowych odlewów, krawiectwie. Na to wszystko oraz inne narzędzia rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych brakuje już miejsca przy DPS w Nakle.

Budynek dawnej szkoły jest ważny także ze względów historycznych. To tam w 1939 r. w piwnicach torturowano mieszkańców, nauczycieli i przedstawicieli duchowieństwa. Niemieckie władze okupacyjne zwoziły tam na rzeź ludzi z okolic Nakła i Wyrzyska, by następnie rozstrzelać ich na pobliskim żwirowisku. W hołdzie zamordowanym na ścianie budynku zawieszona została pamiątkowa tablica, a była szkoła stała się ważnym miejscem pamięci dla mieszkańców. Paterek, obok Łobżenicy, stał się największym miejscem kaźni polskiej ludności na terenie dawnego powiatu wyrzyskiego. W wyniku modernizacji budynku w najniższej kondygnacji powstanie Izba Pamięci.

W Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej ma powstać Klub Seniora. Będzie to też miejsce, do którego mieszkańcy będą mogli przyjść, wspólnie rozwijać swoje pomysły, realizować zamierzenia lub zaangażować się w pomaganie innym. Dostępna będzie również świetlica środowiskowa. CAiAS ma być otwarte nie tylko dla niepełnosprawnych, ale dla całej społeczności Paterka i okolic. Odbywać się mają tam spotkania w zakresie profilaktyki zdrowotnej i zajęcia aktywizujące, warsztaty rozwoju umiejętności życiowych w celu wzmocnienia kompetencji społecznych.

Rozpoczęcie prac rozbiórkowych planowane jest na marzec/kwiecień tego roku.

materiał: Patrycja Łuczyńska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.