Nowe spojrzenie na Dolinę Noteci …
W miesiącu kwietniu ukazała się nowa publikacja popularnonaukowa, wydana na zlecenie Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią pn. „Dzika i tajemnicza Dolina Noteci”. Publikacja powyższa jest produktem końcowym projektu pn. „Dzika, tajemnicza, chroniona – dziedzictwa przyrodnicze Doliny Noteci podstawą kształtowania świadomości ekologicznej mieszkańców i turystów”, a zarazem podsumowaniem wyprawy Pana Macieja Boinskiego wzdłuż Noteci, od jej źródeł do ujścia.
Autorem pierwszej części publikacji jest dr inż. Ewa Krasicka-Korczyńska, adiunkt Katedry Botaniki i Ekologii Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Materiał zaprezentowany w pierwszej części ma przybliżyć mieszkańcom oraz gościom powiatu nakielskiego zasoby naturalne Obszarów Natura 2000 położone nad Notecią, które nadal pozostają w niewystarczającym stopniu wyeksponowane.
Rozwój turystyki i rekreacji wykorzystującej zasoby przyrodnicze i kulturalne Doliny Noteci powinien iść w parze z rozpowszechnianiem konieczności ochrony przyrody, gdzie niejednokrotnie zachodzi konflikt interesów.
Zaprezentowanie atrakcyjności terenów nadnoteckich jest możliwe dzięki wyprawie Macieja Boinskiego, który dzięki unikatowemu pomysłowi na promocję naszego regionu odbył pieszą wędrówkę wzdłuż linii brzegowej Noteci. Noteć jest rzeką, która rozpoczyna swój bieg od jeziora Przedecz, w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie, a kończy się w Warcie w Santoku koło Gorzowa Wielkopolskiego. Przepływa przez województwo lubuskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Jej długość równa się 388,5 km, a powierzchnia dorzecza wynosi ok. 17 tys. km2. Dokumentacja fotograficzna zebrana podczas 23 -dniowej wędrówki będzie drogowskazem dla pozostałych mieszkańców Krajny i Pałuk odnośnie możliwości wykorzystania walorów przyrodniczo-kulturowych w perspektywie zrównoważonego rozwoju prezentowanego obszaru.
Zapisy z wyprawy, które później zebrane zostały w swoisty dziennik z podróży, przetłumaczone zostały także na język angielski, co dodatkowo podnosi atrakcyjność publikacji.
Projekt realizowany w ramach osi priorytetowej 4 – Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa, zawartej w programie operacyjnym „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nabrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” w ramach środka 4.1. „Rozwój obszarów zależnych od rybactwa”. Zadanie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Europejskiego.