Już wkrótce rozpoczęcie nowego projektu - Klub Młodzieżowy 'Witos" w Samostrzelu!
Powiat Nakielski od 2 września 2019 r. do 29 lutego 2020 r. będzie realizował projekt pod nazwą Klub Młodzieżowy „Witos” w Samostrzelu. Projekt objęty grantem realizowany w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność, wdrażanej przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi 11 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Całkowita wartość projektu: 38 620,00 zł
Dofinansowanie: 36 520,00 zł
Celem projektu jest pobudzenie aktywności społecznej u 10 osób w wieku od 14 do 18 lat z rodzin zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym poprzez stworzenie Klubu Młodzieżowego "Witos" w Samostrzelu oraz organizowanie i inspirowanie udziału społeczności lokalnej w spotkaniach o charakterze integracyjnym.
Grupę docelową projektu stanowią dzieci i młodzież zamieszkujące w gminie Sadki, zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w wieku szkolnym tj. 14-18 lat (lub do zakończenia obowiązku szkolnego i obowiązku nauki) z zastrzeżeniem, iż osoby niepełnoletnie przyjmowane będą za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego.
W ramach projektu zaplanowano następujące zadania:
- Rozwój kompetencji kluczowej w zakresie wielojęzyczności - w ramach tego zadania przewidziano 30 godzin zajęć z języka angielskiego na każdego uczestnika.
- Zwiększanie świadomości i ekspresji kulturalnej poprzez uczestnictwo w kulturze - w ramach działalności Klubu przewidywane są spotkania, które mają służyć omówieniu bieżącego repertuaru, interesujących wydarzeń kulturalnych, a także osiągnięć kulturalnych twórców lokalnych, z regionu. Przewidziane są również spotkania z ludźmi kultury działającymi na terenie powiatu nakielskiego, a także 4 wyjazdy do instytucji i ośrodków kultury, w tym wyjazd do kina, teatru i filharmonii.
- Edukacyjny program rówieśniczy - przewidziane są działania wzajemnościowe polegające na pomocy w nauce oraz nadrabianiu zaległości szkolnych. Program ma polegać na działaniach mających na celu współpracę rówieśników.
- Wsparcie psychologiczne - do projektu zostanie zaangażowany psycholog, który przeprowadzi wsparcie dla uczniów w dwóch formach: indywidualnych spotkań oraz pracy z grupą.
- Spotkanie podsumowujące projekt, mające na celu inspirowanie udziału społeczności lokalnej w imprezach o charakterze integracyjnym.
W ramach realizacji projektu zostaną osiągnięte wskaźniki: m.in. wskaźniki rezultatu:
- liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, u których wzrosła aktywność społeczna – 8 osób
- wskaźnik efektywności społecznej – 6 osób