Klub Młodzieżowy „MOWIANKI
Od 01.12.2021 r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Samostrzelu realizowany jest projekt pod nazwą „Klub Młodzieżowy „MOWIANKI”. Projekt objęty grantem jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi 11 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
W działaniach Klubu „MOWIANKI” bierze udział 10 wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Samostrzelu ,które w dwóch pięcioosobowych grupach uczestniczą w zajęciach: kulinarnych, rękodzielniczych, z opiekunami klubu, z psychologiem, wyjazdach edukacyjno-integracyjnych, wydarzeniach integrujących z społecznością lokalną.
Poprzez te działania nasze wychowanki mają uatrakcyjniony pobyt w placówce, mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania, wzmacniać poczucie wartości siebie, rozwijać kompetencje: w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Zajęcia kulinarne prowadzone są przez Panią Renatę Zmarzłą nauczyciela zawodu kucharz. Uczestniczki pod jej opieką uczą się przygotowywać potrawy z różnych kuchni świata. W styczniu przygotowywały potrawy z kuchni włoskiej, czyli nie mogło zabraknąć pizzy i pysznych włoskich deserów. W lutym była kuchnia grecka czyli greckie przestawki tzw. mezedes i na deser aromatyczna tarta cytrynowa.
Zajęcia rękodzielnicze prowadzi Pani Elżbieta Gajek -Ziemniak nauczyciel zawodu krawiec i fryzjer. Pod jej okiem dziewczęta rozwijają swoje zdolności manualne, mają okazje wykazać się pomysłowością podczas tworzenia różnych ozdób np. łapaczów snów wykonanych techniką makramy lub ozdobnych deski, które służą do ekspozycji zdjęć.
Opiekę nad uczestnikami pełni dwóch opiekunów Klubu: Pani Małgorzata Wilczek i Pan Krzysztof Palacz, którzy motywują je do systematycznego udziału w wszystkich działaniach Klubu, przeprowadzają zajęcia integracyjne, relaksacyjne oraz są organizatorami wyjazdów edukacyjno- integrujących np. w lutym odbył się wyjazd do Multikina w Bydgoszczy na film„ Mój dług”
Ponadto uczestniczki Klubu mają także możliwość korzystać z wsparcia psychologicznego, prowadzonego przez Panią psycholog Wiolettę Urban. W trakcie tych spotkań poruszane są zagadnienia poczucia wartości siebie, samooceny, równości szans kobiet i mężczyzn.
W ramach projektu zostało zakupione również wyposażenie Klubu, które jest niezbędne i bardzo pomocne podczas prowadzenia działań jest to: drobny sprzęt AGD, laptop, naczynia kuchenne, meble ( kanapa, regał, pufy, stolik).
Koordynator projektu
Aleksandra Nowaczyk