Czternasta emerytura będzie wypłacana bez wniosku

ZUS z urzędu wypłaci czternastą emeryturę. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków. Czternastka trafi do klientów ZUS wraz z listopadowymi świadczeniami.

Dodatkowe roczne świadczenie będzie przysługiwało osobom, które na dzień 31 października
2021 roku będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Tzw. czternastki
nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.Czternasta emerytura w 2021 roku wyniesie 1250,88 zł brutto, ale na pełną kwotę mogą liczyć osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną o kwotę przekroczenia. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, to czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł, czyli 1150,88 zł brutto. Natomiast osoby, których świadczenie będzie równe lub wyższe 4150,88 zł brutto nie otrzymają czternastki - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona dla około 9,1 mln emerytów i rencistów.
W pełnej wysokości będzie przysługiwać dla około 7,9 mln świadczeniobiorców.

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Krystyna Michałek - regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Data dodania 13 września 2021