Ruszył kolejny projekt programu Erasmus+ w szubińskim liceum!

Od 2 do 5 listopada 2021 roku I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie gościło partnerów projektu „Teen Einsteins” realizowanego w ramach programu Erasmus+. Szkołę odwiedzili uczniowie z Grecji, Chorwacji, Włoch i Bułgarii, którzy wraz z opiekunami, poznawali m.in. tajniki zawodu technika kryminalistyki. „Teen Einsteins” bowiem to projekt, który dotyczy wykorzystania nauk ścisłych i przyrodniczych w dziedzinach takich jak: kryminalistyka, robotyka, biotechnologia, kosmetologia i gastronomia. Pierwszy dzień wizyty zdominowali policjanci z Laboratorium Kryminalistycznego przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, którzy przybliżyli uczestnikom projektu tajniki swojej pracy i poprowadzili warsztaty z daktyloskopii, analizy plam krwi i chemiluminescencji. Uczniowie klasy IIIb przeprowadzili zaś lekcję ćwiczeniową na temat DNA i budowy ludzkiej krwi. Drugiego dnia pobytu odbyły się zajęcia przygotowane przez Wydział Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W trakcie warsztatów, prowadzonych przez pracowników naukowych toruńskiego uniwersytetu, uczniowie dokonywali m.in. identyfikacji tuszu z wykorzystaniem chromatografii cienkowarstwowej. Wysłuchali także wykładu „Born criminal type of human being - Cesare Lombroso theory”, po którym rozpoznawali profile przestępców oraz zwiedzili Muzeum Wydziału Chemii. Kolejnym etapem pobytu w Toruniu była wizyta w Studium Politechnicznym UMK. Rozpoczęła się ona wykładem wprowadzający w zagadnienia związane z automatyką i robotyką oraz opowieścią o pracach badawczych prowadzonych w Instytucie Nauk Technicznych. Po zajęciach teoretycznych, uczniowie wzięli udział w pokazach robotów mobilnych oraz zwiedzili laboratorium maszyn sterowanych numerycznie, gdzie oglądali nie tylko obrabiarki, ale także drukarki 3D, roboty przemysłowe (manipulatory, co-boty) czy komputerowe systemy sterowania (sterowniki PLC i PAC, SCADA, systemy rozproszone). Wizytę w grodzie Kopernika zakończono spacerem po gotyckiej Starówce. Dzień trzeci rozpoczął krótki spacer po Starówce Poznania, bo było to kolejne miasto odwiedzane przez naszych gości. Po zapoznaniu się z zabytkami stolicy Wielkopolski,  mł. asp. Tomasz Węgrzak poprowadził, w Wyższej Szkole Bankowej, warsztaty z daktyloskopii. W czasie ich trwania wyjaśnił uczniom rolę daktyloskopii w kryminalistyce oraz przećwiczył z nimi sposoby ujawniania śladów przy użyciu argentoratu. Zapoznał ich także z metodami utrwalania śladów odcisków palców na folii daktyloskopijnej. Ostatni dzień wizyty upłynął w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy, gdzie uczniowie poznawali tajniki kosmetologii oraz na Wydziale Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej, gdzie uczestniczyli w wykładzie „Herbal plants – culinary, phytotherapy and cosmetic uses” i w warsztatach laboratoryjnych zorganizowanych przez Pracownię Mykologii Molekularnej, Fitopatologii i Entomologii oraz Katedrę Biotechnologii Rolniczej. Koordynatorką projektu „Teen Einsteins” jest Magdalena Piekarska, a program wizyty opracowany został przez Arletę Marchlewską.

Materiał: B. Kaźmierczak

Data dodania 22 listopada 2021