Poznaj Polskę – wycieczka do Gdańska uczniów Zespołu Szkół w Lubaszczu

16 listopada 2021 roku uczniowie Zespołu Szkół im. Władysława Łokietka w Lubaszczu przez cały dzień uczestniczyli w niezwykłych i bardzo ciekawych zajęciach na jednodniowej wycieczce do Gdańska. Pierwszy punkt zwiedzania to Muzeum II wojny światowej. Sercem Muzeum jest wystawa główna zlokalizowana 14 metrów pod ziemią. Zajmuje powierzchnię niemal 5 tys., jest jedną z największych wystaw na świecie. Za pomocą nie tylko artefaktów, ale również nowoczesnych technologii przedstawiano historię ludności cywilnej żyjącej w trakcie II wojny światowej, a także ukazano wyjątkowość polskiego doświadczenia na tle innych narodów. Kolejne miejsce to pole bitwy na Westerplatte. Zwiedziliśmy zachowane do dziś wojskowe zabudowania. Głównym elementem kompozycji krajobrazu dawnego pola bitwy na Westerplatte jest monumentalna rzeźba. Pomnik Obrońców Wybrzeża umiejscowiony przy wejściu do portu morskiego, na terenie byłej polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Pomnik z monumentem o wysokości 25 metrów, upamiętnia polskich obrońców Wybrzeża we wrześniu 1939. Na koniec zwiedziliśmy gdańską starówkę. Przewodnik w trakcie spaceru przybliżył nam historię Gdańska, zwrócił uwagę na najważniejsze zabytki z  Bazyliką Mariacką na czele, zwaną często „Koroną Gdańska”,  największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Wycieczka odbyła się dzięki pilotażowemu przedsięwzięciu Ministra Edukacji i Nauki, w ramach którego szkoła otrzymała środki na dofinansowanie wyjazdu. Koszt całkowity zadania wyniósł 6.210 zł, z czego 4.968 zł pochodzi ze środków przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”, które jest elementem programu „Polski Ład”. Uczniowie przez cały swój pobyt mogli korzystać z nauki w unikalnym środowisku. Uczestnicy podczas pobytu w Gdańsku poznali to piękne miasto, jego zabytki kultury i historię. W imieniu uczniów i opiekunów dziękujemy firmie Mag TRAVel w Nakle nad Notecią za udaną organizację wycieczki.

Materiał: Zespół Szkół im. Władysława Łokietka w Lubaszczu

Data dodania 23 listopada 2021