W 12 min 12 tysięcy na dziecko

Logotyp ZUSu

Około 12 minut- tyle średnio trwa wypełnienie wniosku o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W ramach programu rodzice mogą otrzymać maksymalnie 12 tysięcy złotych na dziecko.

Od 1 stycznia za pośrednictwem PUE ZUS, portalu Empatia lub bankowości elektronicznej można składać do ZUS wnioski o wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO). W całym kraju rodzice
złożyli ponad 300 tys. wniosków. Najwięcej wniosków zarejestrowaliśmy w województwie mazowieckim (43,7 tys.) i śląskim (32,2 tys.), najmniej w opolskim (6,2 tys.). W województwie kujawsko-pomorskim rodzice złożyli około 15,5 tys. wniosków – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Wnioski o RKO można składać całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Średni czas przeprowadzenia wniosku przez specjalny kreator na PUE ZUS to jedynie 12 minut. Z naszych analiz wynika, że wnioski są składane o różnej porze dnia i nocy. Innymi słowy, to rodzice decydują o tym kiedy wirtualnie odwiedzić urząd.

Przypominamy, że nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

Rodzice, którzy mają wątpliwości dotyczące programu mogą napisać maila do ZUS na adres cot@zus.pl, skorzystać ze specjalnej infolinii 22-290-55-00 lub umówić się na e-wizytę. W placówkach ZUS wypełnić wniosek o świadczenia pomogą również sami pracownicy ZUS.

Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Data dodania 12 stycznia 2022