Goście z Hiszpanii i Włoch w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie

Od 21 do 25 listopada 2022 r. szesnastoosobowa grupy uczniów z Hiszpanii i Włoch, wraz z nauczycielami, realizowała w I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Wyspiańskiego w Szubinie kolejny etap projektu w ramach programu Erasmus+. Pierwszego dnia goście zostali zapoznani ze szkołą oraz zabytkami i historią Szubina. Wzięli też udział w zajęciach sportowych, w czasie których uczyli się nie tylko polskich tańców, czyli poloneza i polki, ale także belgijki i walca. Pierwszy dzień zakończył się zajęciami języka angielskiego, których tematem była ekologia oraz skutki niszczenia naszej planety. Drugi dzień uczestnicy projektu spędzili w Toruniu. Pobyt w mieście Kopernika rozpoczęli od interaktywnych zajęć w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Potem spacerowali toruńską Starówką i poznawali gotyckie zabytki miasta. Na zakończenie wizyty w Toruniu sprawdzili swoje umiejętności kulinarne w Muzeum Piernika, w którym poznali sposoby wyrobu słynnych toruńskich korzennych specjałów. Motywem przewodnim trzeciego dnia była ekologia i polskie tradycje. Uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach, podczas których dowiedzieli się, jak można zmienić codzienne nawyki na bardziej ekologiczne. Następnie obejrzeli wystawę szopek bożonarodzeniowych w Muzeum Ziemi Szubińskiej  i wzięli udział w warsztatach tworzenia kwiatów z papieru w Szubińskim Domu Kultury. Dzień zakończył się warsztatami wytwarzania mydła. Czwarty dzień uczestnicy projektu spędzili w Bydgoszczy. Zwiedzanie miasta połączone było z grą uliczną w aplikacji Goose Chase i zajęciami na Wydziale Chemii Politechniki Bydgoskiej oraz wykładem w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu. Dzień zakończył się nauką jazdy na łyżwach na bydgoskim lodowisku. Ostatni dzień pobytu naszych gości w szkole poświęcony był patronowi naszego liceum. Uczestnicy projektu dowiedzieli się m.in. jakimi dziedzinami sztuki zajmował się Stanisław Wyspiański. Mogli też tworzyć witraże inspirowane jego twórczością a w escaperoomie sprawdzali swoją wiedzę dotyczącą nie tylko naszego patrona, ale także naszego kraju.

Materiał: E. Mieczkowska–Szczekot

Data dodania 29 listopada 2022