mLegitymacja cieszy się zainteresowaniem seniorów

Już 60 tys. emerytów i rencistów pobrało mLegitymację w aplikacji mObywatel. Z elektronicznej wersji legitymacji mogą skorzystać także ci, którzy mają tradycyjną plastikową legitymację.

Coraz więcej osób starszych używa smartfonów i nie boi się nowych technologii. Seniorzy chętnie korzystają z możliwości, jakie im daje aplikacja mObywatel. Świadczy o tym, chociażby fakt, że w ciągu zaledwie tygodnia 60 tys. seniorów pobrało elektroniczną legitymację emeryta i rencisty na swój telefon – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Dzięki elektronicznej legitymacji w smartfonie emeryt, rencista może potwierdzić m.in.  prawo do świadczeń zdrowotnych i skorzystać z przysługujących mu ulg i ze zniżek np. na bilety.

Jak zainstalować mLegitymację?

W pierwszej kolejności należy zaktualizować zainstalowaną wcześniej na telefon dotykowy aplikację mObywatel. Jeśli jej jeszcze nie pobraliśmy, to możemy ją ściągnąć ze sklepów Google Play i App Store. Następnie uruchamiamy aplikację mObywatel i na jej pulpicie wybieramy „Dodaj dokument”. Na wyświetlonej liście dokumentów należy wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty”. Co ważne, jeśli wcześniej nie pobraliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić w aplikacji swoją tożsamość, dodać „Dowód osobisty”, a następnie dodać „Legitymację emeryta-rencisty”.

Tradycyjne legitymacje emerytów i rencistów w formie karty plastikowej, które zostały wydane przed 2023 r., są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności. Nowi emeryci i renciści, którzy chcieliby otrzymać legitymację plastikową, powinni złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS na formularzu ERL.

Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Data dodania 17 stycznia 2023