Spotkanie „mundurowych” z ZSP z gośćmi z Bydgoszczy
Spotkanie „mundurowych” z ZSP z gośćmi z Bydgoszczy
12.02.2015r., w ramach zajęć z edukacji wojskowej, uczniowie - kadeci klasy wojskowej I TL z Zespołu Szkół Ponagimnajalnych im. prof. E. Chroboczka w Szubinie, spotkali się z niecodziennymi młodymi osobami w mundurach. Do szkoły przybyli z Bydgoszczy Dowódca Jednostki Strzeleckiej „Strzelec” Nr 4033 w Bydgoszczy - st. sierż. Związku Strzeleckiego Tomasz Orlikowski (na co dzień student Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy) oraz marynarz rez. Bartłomiej Najdowski – absolwent Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, przeszkolenia odbytego
w służbie przygotowawczej na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych, absolwent Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Uczniowie w mundurach zostali zapoznani m.in. z: tradycją Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Jest on organizacją pozarządową współpracującą z Ministerstwem Obrony Narodowej i Strażą Graniczną, której celem statutowym jest działanie na rzecz niepodległości i przygotowanie młodzieży do służby w formacjach mundurowych Rzeczypospolitej Polskiej. Związek Strzelecki “Strzelec”,
jako organizacja społeczno – wychowawcza, został reaktywowany w 1991 roku. Powstał
w wyniku fuzji organizacji tzw. Ruchu Strzeleckiego, działającego w Polsce w latach
1989–1991, określając się, jako patriotyczne stowarzyszenie młodzieży polskiej, będącej kontynuatorem istniejącego w okresie międzywojennym Związku Strzeleckiego “Strzelec”, którego Komendantem Głównym był Józef Piłsudski. Jednym z najważniejszych zadań tej organizacji jest kreowanie jej oblicza ideowego jako społeczności ludzi służących dobru wspólnemu – państwu polskiemu, pojmowanego zgodnie z myślą Komendanta Piłsudskiego, jako dobrowolne zrzeszenie wolnych i równych wobec praw i obowiązków obywateli, mogących porządkować swoje życie społeczne dla zapewnienia osobistego, prawidłowego rozwoju w warunkach ładu i gotowości do obrony zewnętrznego i wewnętrznego bezpieczeństwa państwa. Jednostka Strzelecka 4033 Bydgoszcz została powołana Rozkazem Organizacyjnym Komendanta Głównego Związku Strzeleckiego “Strzelec” Organizacji Społeczno-Wychowawczej 1 czerwca 2010 r. Ponadto dowódca bydgoskiego „Strzelca” przedstawił w formie prezentacji rolę związku strzeleckiego, jako komponentu obrony terytorialnej, możliwości szkoleniowe, współpracę związku z jednostkami wojskowymi, instytucjami państwowymi i innymi organizacjami pozarządowymi oraz umundurowanie
i stopnie strzeleckie.
Inicjatorem tego spotkania był nauczyciel edukacji wojskowej w ZSP w Szubinie
mjr rez. Jarosław Odrobiński. Zajęcia te miały na celu wskazanie naszym kadetom dodatkowych atrakcyjnych, możliwych w czasie wolnym, form szkolenia proobronnego młodzieży oraz służby od „wewnątrz” w NSR. Dziękujemy Panom Tomaszowi
i Bartłomiejowi za przybycie, poświęcony czas oraz profesjonalne przekazanie niezwykle ważnych i cennych dodatkowych informacji, poszerzających zakres szkolenia programowego z przedmiotu edukacja obronna.
mjr rez. Jarosław Odrobiński
Data dodania 18 lutego 2015