Wspólne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
Wspólne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
8 listopada 2022 roku na Przystani Powiat Nakielski odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Obradom przewodniczył Tadeusz Sobol - Starosta Nakielski. W spotkaniu uczestniczyli licznie zebrani członkowie komisji i zespołu oraz zaproszeni goście, wśród których obecni byli m.in. Tomasz Miłowski – Wicestarosta Nakielski, Waldemar Chudzik – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza oraz Piotr Hemmerling – Zastępca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nakle nad Notecią.
Temat wiodący posiedzenia dotyczył zimowego utrzymania dróg. Informacje na powyższy temat przedstawili: Tomasz Zagrodnik - Kierownik Rejonu GDDKiA w Bydgoszczy, Janusz Dąbka - Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Tucholi, Bartosz Lamprecht – Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Nakle nad Notecią oraz przedstawiciele zarządców dróg gminnych. Podczas dyskusji dopytywano m.in. o kwestie bezpieczeństwa na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 10 z drogą wojewódzką nr 241 i ulicą Mrotecką w Nakle nad Notecią. W stosunku do tego miejsca Starosta Nakielski działając z rekomendacji Komisji Bezpieczeństwa i Porządku już wcześniej wystąpił do dyrektora bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o jak najszybsze podjęcie działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Kolejnym tematem był stan bezpieczeństwa energetycznego na terenie powiatu. Informację w tym zakresie przedstawił Piotr Łoś z ENEA Operator sp. z o.o. Rejon Dystrybucji Nakło. Na posiedzeniu rozmawiano także o przygotowaniach na wypadek zagrożeń charakterystycznych w okresie zimowym, takich jak niskie temperatury i gwałtowne opady śniegu. Przy okazji tego tematu Andrzej Niedbała – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Nakle nad Notecią zwrócił się z apelem do mieszkańców powiatu nakielskiego, aby dokonywali okresowych badań i sprawdzeń instalacji grzewczych, w tym przewodów kominowych oraz jeżeli w obiektach występują – instalacji gazowych butlowych. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane, właściciele obiektów zobowiązani są taką kontrolę przeprowadzać raz w roku. Nieszczelność i brak sprawności urządzeń spalających paliwa, instalacji kominowych i gazowych oraz zaślepianie kratek wentylacyjnych, są najczęstszymi przyczynami zatrucia dwutlenkiem węgla (czadem) oraz wybuchów gazu i pożarów. Ten rok jest szczególnie trudny z uwagi na brak węgla, dlatego Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego uczula, żeby mimo wszystko nie palić w piecach czym się da, ale stosować paliwo przeznaczone do danego typu pieca. Dodał, że bardzo ważne jest też sprawdzanie i badania instalacji elektrycznych oraz zaapelował, żeby nie przeciążać tych instalacji, gdyż może to być przyczyną pożaru. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w swoim apelu zwrócił też szczególną uwagę że do obowiązków właścicieli i zarządców obiektów budowlanych należy usuwanie nadmiaru śniegu z dachów oraz usuwanie z elementów elewacji sopli, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrażać bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych przebiegających bezpośrednio przy budynku.
W kontekście zbliżającej się zimy podczas posiedzenia komisji i zespołu szczególną uwagę zwrócono na potrzebę zapewnienia pomocy osobom bezdomnym. Informacje w tym zakresie otrzymano z samorządów gminnych. W tym temacie Jakub Jaskólski z Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu „Judym” w Kołaczkowie omówił przygotowania schroniska i noclegowni w Kołaczkowie na wypadek wystąpienia zagrożeń charakterystycznych dla okresu zimowego.
Materiał: Dariusz Domek – Kierownik Referatu Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.