"Aktywni - szansa na rozwój i pracę" - podsumowanie roku 2017
Powiat Nakielski pozyskuje środki finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014 – 2020 na wspieranie i aktywizację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Podsumowując rok 2017, możemy śmiało powiedzieć, że za sprawą realizacji projektu „Aktywni – szansa na rozwój i pracę”, szczególną uwagę poświęcił pomocy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym oraz osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom.
Od początku czerwca udało się zrealizować zadania z zakresu aktywizacji społecznej oraz działań środowiskowych, w tym wsparcia dla otoczenia osób niepełnosprawnych:
- Spotkania w grupach samopomocy - zorganizowano wiele spotkań grupy samopomocy, dzięki którym uczestnicy mieli okazję zintegrować się ze sobą. Wspólne zebrania przyczyniły się do zniwelowania poczucia wykluczenia społecznego poprzez dyskusję, organizowane przez pracowników socjalnych zajęcia oraz wzajemne wsparcie. W ramach grup samopomocy zrealizowano również spotkania z przedstawicielami ZUS-u oraz PUP-u.
- Terapia psychologiczna - do dyspozycji osób biorących udział w projekcie były indywidualne konsultacje z psychologiem, które mogły podnieść poczucie własnej wartości i uświadamiały o użyteczności w społeczeństwie. Omawiano indywidualne bariery/trudności doświadczane w życiu codziennym przez uczestników oraz sposoby ich przezwyciężania.
- Kurs pierwszej pomocy – przeprowadzono kurs pierwszej pomocy, podczas którego uczestnicy dowiedzieli się jak jej udzielić. Nabycie tej umiejętności podnosi poczucie przynależności do społeczeństwa, któremu jest się w stanie pomóc, gdy zajdzie taka potrzeba.
- Piknik integracyjny „Drzwi otwarte” – inicjatywa, mająca na celu integrację osób niepełnosprawnych z ich otoczeniem. Impreza miała charakter otwarty a uczestnicy poprzez udział w różnych zabawach i zadaniach przeżyli niezapomniane chwile. Wydarzenie to dodatkowo uświetniła pogoda, za której sprawą tego dnia było ciepło i słonecznie, stwarzając idealne warunki na piknik. W trakcie trwania pikniku odbył się rajd rowerowy, po którym uczestnicy mogli zasiąść wspólnie przy ognisku.
We wrześniu obok działań aktywizacji społecznej i wsparcia dla otoczenia wdrożone zostały działania z zakresu aktywizacji zawodowej i edukacyjnej oraz aktywizacji zdrowotnej. Oprócz wyżej wymienionych, w okresie wrzesień – grudzień wykonano następujące zadania:
- Warsztaty aktywnego poszukiwania pracy – uczestnicy mieli okazję przeanalizować swoją sytuację na rynku pracy, zauważyć swój potencjał oraz zdobyć wiedzę niezbędną do przygotowania profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych. Zajęcia przygotowywały również potencjalnych przyszłych pracowników na pierwsze spotkanie z pracodawcą.
- Indywidualne doradztwo zawodowe – spotkania z doradcą zawodowym umożliwiły osobom biorącym udział w projekcie określenie własnej ścieżki zawodowej na podstawie posiadanych predyspozycji i chęci.
- Indywidualne poradnictwo prawne – osoba nieznająca obowiązującego prawa lub mająca wątpliwości co do posiadanej wiedzy, potrzebująca pomocy prawnej mogła skonsultować daną sytuację z radcą prawnym. Dodatkowo można było zdobyć informacje odnośnie dostępnych świadczeń, ubezpieczeń społecznych oraz prawa pracy.
- Kurs tańca oraz warsztaty kulinarne – najlepszym sposobem na integrację jest taniec, zwiększający fizyczną oraz psychiczną kondycję człowieka. Jest to też forma wyrażania emocji poprzez rytmiczne, spontaniczne ruchy, dlatego jest dobrym sposobem aktywizacji społecznej oraz zdrowotnej. Dodatkowo odbyły się warsztaty kulinarne, podczas których uczestnicy mieli okazję sprawdzić się od strony gastronomicznej.
- Kursy kompetencyjne, szkolenia i kursy zawodowe – uczestnicy projektu mieli okazję podnieść swoje kwalifikacje zawodowe poprzez indywidualnie organizowane szkolenia, kursy kompetencyjne i zawodowe. Zorganizowano między innymi kursy z zakresu obsługi komputera, obsługi kasy fiskalnej, opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi oraz kadry i płace.
- Turnus rehabilitacyjny – osoby niepełnosprawne miały możliwość wypocząć oraz na chwilę oderwać się od codziennych trudności podczas dwutygodniowego turnusu rehabilitacyjnego. Aktywna rehabilitacja, połączona z elementami wypoczynku, przyczyniła się do odkrywania i rozszerzania różnych zainteresowań oraz poznania nowych osób, rozwijając tym samym kompetencje społeczne.
Uczestnicy projektu pozytywnie oceniają działania w ramach wdrożenia Programu Aktywności Lokalnej dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie potencjalne osoby zainteresowane udziałem w projekcie zachęcamy do składania formularzy zgłoszeniowych w terminie od 2 do 30 stycznia 2018 roku.
Więcej informacji o naborze można uzyskać na stronie powiatu, pod adresem https://powiat-nakielski.pl/pl/contents/content/263/3775.
Działanie realizowane w ramach projektu „Aktywni – szansa na rozwój i pracę – realizacja Programu Aktywności Lokalnej dla osób z Niepełnosprawnościami na terenie gmin Nakło nad Notecią i Kcynia” jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014-2020.
Materiał: David Rynkiewicz.
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.